چگونه آشپزخانه صنعتی کوچک طراحی کنیم

راه اندازی فست فود گام به گام تا بازاریابی

چگونه آشپزخانه صنعتی کوچک طراحی کنیم :گام اول : آموزش اولیه
خیلی از فست فودها و رستوران ها بدون در نظر گرفتن اصول اولیه و پایه شروع به کار می کنند ، که چندی بعد مشکلاتی را در اداره مکان مورد نظر پیش می آورد ، این مشکلات باعث کاهش بازدهی تجهیزات آشپزخانه صنعتی شما می گردد.چگونه آشپزخانه صنعتی کوچک طراحی کنیم

بنابراین برای موفقیت درراه اندازی فست فود گام به گام تا بازاریابی ، هرچند که آن پروژه کوچک باشد ، اما مشاوره و آموزش جز رکن اصلی آن میباشد . آشنایی و اجرای اصول حرفه ای کار در بازدهی و سود به شما سرمایه گزاران عزیز کمک فراوانی خواهد کرد.

2 : انتخاب محل مناسب.
3 : تهیه و تدوین برنامه استراتژیک رستوران ، فست فود ، کافی شاپ.
4 : تدوین برنامه و سیاست های داخلی.
5 : پلان آشپزخانه و تهیه دستگاه های مورد نیاز به همراه نقشه چیدمان تجهیزات آشپزخانه.

یکی از سوالات پراهمیتی که سرمایه گزاران در بخش فست فود ، رستوران و کافی شاپ با آن روبرو هستند برآورد هزینه تجهیزات آشپزخانه صنعتی و ماشین آلات می باشد. البته عوامل مختلفی بستگی دارد که متراژ مغازه یکی از آنها می باشد .

چون نقشه چیدمان تجهیزات صنعتی آشپزخانه و ماشین آلات آشپزخانه طبق متراژ آن صورت می گیرد و مساله بعدی بر میگردد به سرمایه گزار ، چون بعضی از سرمایه گزاران تمایل دارند تمام وسایل با کیفیت بالا و تا جایی که امکان دارد مارک خارجی آن تهیه گردد و بعضی ها نسبت به سرمایه ای که دارند تمایل به تجهیزات آشپزخانه با قیمت مناسب دارند .

البته در زمان کار خیلی از مسائل که بدون برنامه و مشاوره قبلی باشد باعث بروز مشکلاتی می شود. بعضی از رستوران ها و فست فودها بجای وسایل آشپزخانه گران قیمت از پرسنل با تجربه استفاده می نمایند که این کار هم در زمانی که مشتریان افزایش می یابند باعث مشکلاتی می شود و قطعا نمیتوان روی آن حساب علمی و حرفه ای باز کرد .

وسایل باید طبق برنامه درست و مناسب خریداری شود. یکی از عوامل بازدهی ضعیف فست فودها و رستوران ها برنامه ریزی نادرست در راه اندازی اولیه میباشد .

بعضی از سرمایه گزاران به خاطر اینکه هزینه کمتری در زمان راه اندازی داشته باشند .

بدون مشاوره دقیق ، لوازم آشپزخانه و ماشین آلاتی خریداری می کنند که بعد از مدتی مجبور به تعویض آن می گردند که این دوباره کاری باعث ضرر میشود.

چگونه آشپزخانه صنعتی کوچک طراحی کنیم

چگونه آشپزخانه صنعتی کوچک طراحی کنیم

دکوراسیون

6 : طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی رستوران، فست فود، کافی شاپ.

در استراتژیک جدید رستوران و فست فودها سعی می کنند بهترین طراحی دکور را طبق منطقه و غذاهایی که در آن رستوران سرو می گردد.

اجرا کنند که آیتم های مختلفی از جمله فضای داخلی + نورپردازی مناسب + نوع صندلی ها و نمای بیرونی رستوران ویا فست فود را دارد. فضای داخلی فست فود باید تا جایی که امکان دارد باعث آرامش مشتری گردد و محیطی باشد که به ندرت از ذهن مشتری خارج شود.

7 : ارائه نرم افزار جامع مدیریت رستوران.
8 : ارائه دستورالعمل های غذایی طبق منوهای روز دنیا.
9 : مدیریت کیفیت.
سوالاتی که در بخش مدیریت کیفیت مطرح میگردد : چه غذاهایی سرو میگردد؟ مشتریان ما چه کسانی هستند؟ مشتری برای چه چیزی ارزش قائل است؟
10 : ارائه منو با توجه به تجهیزات فست فود و ذائقه منطقه.

 

چگونه آشپزخانه صنعتی کوچک طراحی کنیم

11 : تهیه و تدوین آیین نامه انظباطی و شرح وظایف پرسنل.
12 : برآورد هزینه راه اندازی کامل.
13 : طراحی و چاپ بروشور , تراکت , منو و تابلو توسط گروه متخصص.
14 : اجرای روش های تبلیغاتی اثربخش جهت افزایش فروش.
15 : گزینش و استخدام و آموزش کارکنان و مدیران.
16 : تعیین قیمت تمام شده غذاها.

 

چگونه آشپزخانه صنعتی کوچک طراحی کنیم

 

17 : تدوین سیاست های بهداشت و سلامت کلیه پرسنل.
18 : اصلاح سازی منو.
19 : آموزش منوهای جدید مانند غذاهای ایرانی ، فرنگی ، فست فود ، کافی شاپ و سس در محیط آشپزخانه صنعتی.
20 : ارائه انواع پودرهای سوخاری اسپایسی ، نرمال ، استریپس و پودر پیتزا.
21 : ارائه انواع ادویه های خارجی.
22 : مشاوره قبل از راه اندازی فست فود.
23 : تدوین سیاستهای تنبیهی و تشویقی پرسنل.
24 : آموزش مدیریت برای بالا بردن راندمان کار.

25 : بازاریابی.
این روزها هر رستوران و مرکزی که به نوعی تهیه غذا را انجام می دهد ، برای تبلیغات خود بیش از هر چیز به دنبال عکسی با کیفیت می گردد .

تا بخش عمده ای از فضای تبلیغاتی خود را به آن اختصاص داده و از همین طریق مشتریانی را به سوی رستوران خود بکشاند . اما شما وقتی در یک عصر جمعه ، که گرسنگی هم به سراغتان آمده و به دنبال فضایی آرام بخش برای صرف غذا هستید ، به دنبال عکس استیک می روید ، و رستورانی را که عکسی با کیفیت تر چاپ کرده است را انتخاب می کنید ؟!

بعید می دانم این چنین عمل کنید ، اما اگر چند سال پیش همین سوال از شما پرسیده می شد ، جواب کمی تفاوت داشت . چرا که در آن سالها رستورانی که برای شما استیک های مختلفی سرو می کرد. آنقدر اندک بود که یک عکس استیک و اثبات اینکه آن رستوران در سرو این غذا مهارت دارد برای متقاعد کردن و کشاندن شما به آنجا کافی بود !

اما امروز این یک مزیت برای رستوران ها نیست ، و از میزان اثربخشی تبلیغاتی که انجام میگیرد ، می توان این موضوع را بخوبی درک کرد.

تبلیغات فضایی برای خلق یک اثر هنری نیست ، تبلیغات باید و باید جواب دهد و جواب آن چیزی جز جذب مشتری نمی باشد.

این اثر بخشی را سرجیو زیمن مدیر سابق بازاریابی شرکت کوکاکولا آنقدر زیبا بیان می کند که بارها و بارها طراحان تبلیغات و صاحبان کسب و کار باید در هر روز تکرار کنند: اثربخشی تبلیغات برای رستوران ها یعنی افرادی که پشت میزها نشسته و هرت می کشند و صدای قاشق و چنگال هایشان فضا را پر کرده و برای یک شرکت هواپیمایی یعنی صندلی های پر از مسافر و لیست مسافران در انتظار” مهم این نیست که تبلیغات آنقدر زیبا باشد که در محافل مختلف بر سر زبان ها دست به دست شود ، مهم آن است که دست مخاطب را به سمت جیبش کشانده و ایشان را مشتری کند.

چگونه یک آشپزخانه صنعتی کوچک طراحی کنیم

عاملی که اینچنین مخاطب تبلیغات را به مشتری تبدیل می کند ، بیان همان چیزی است که مخاطب به دنبال آن است .

رستورانی که در تبلیغات خود با افتخار بیان می کند “پیتزای ایتالیایی با سس فلان ، برای اولین بار در ایران” ، کلامی را می گوید که برای خود اهمیت دارد .

چرا که برای آن سس زحمت زیادی کشیده و انتظار دارد مخاطب نیز این زحمت را درک و از اینکه پیتزا را با چنین سسی طبخ می کند ، خرسند شود. در حالیکه برای مخاطب طعم پیتزا مهم است ، حال می خواهد با سس ایکس این طعم را گرفته باشد یا با سس فلان. حال می خواهد اولین در ایران باشد ، یا آخرین .
گذشتن از فعالیت و یا بخشی که برای صاحب کسب و کار اهمیت زیادی دارد کار آسانی نیست ، اما برای اثربخشی تبلیغ راهی جز این نیست ، که آنچه مخاطب می خواهد بشنود ، بیان گردد.

 

یکی از آسانترین و مفیدترین راهها برای کشف اینکه مخاطب به دنبال چیست و به چه دلیل یا دلایلی به یک رستوران خاص مراجعه می کند. استفاده از خرد جمعی است ، ساده است ، کافی است از مشتریان آن رستوران همین سوال پرسیده شود و پاسخ آنها سرنخی خواهد شد ، برای ساخت تبلیغاتی اثر بخش !

 

مدیر رستورانی که مشتریان فراوانی داشت ، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “علت مراجعه مشتریان به رستوران شما چیست ؟” ، لبخندی سرشار از اطمینان زد و گفت “قارچ ویژه ی طعم دار شده ایست که در همه غذاها میریزیم ” در حالیکه وقتی همین سوال از مشتریان پرسیده شد ، محیط دنج ، موسیقی کلاسیک و صندلی های بزرگ و با فاصله از هم را دلیل اصلی مراجعه خود می دانستند !

 

در دوره ای مشتریان صرفا یک کالا را برای ویژگی های آن خریداری می کردند ، اما امروزه پکیجی را خریداری می کنند که علاوه بر ویژگی های ذاتی ، مزایای دیگری نیز برای آنها داشته باشد ، مثلا اگر به رستوران فلان می روید ، این مراجعه شما صرفا برای صرف غذا نمی باشد ، بلکه موقعیت اجتماعی که به دلیل قرار گرفتن در محیط آنجا پیدا می کنید و یا آرامش حاصل از فضا ، و یا دلایل متعدد دیگری که شما در مجموع بابت همه آنها حاضر می شود هزینه کرده و تمام آن را بپردازید ، در واقع همین موضوع است که بسیار بیشتر از ارزش ریالی خود غذا شما را وادار به پرداخت وجه می کند و شما از این بابت راضی هستید.

 

حال زمان آن رسیده است که رستوران ها به جای تمرکز بر عکس های باکیفیت از غذاهای متنوع ، بر ویژگی های خاص خود تمرکز کرده و آن را به تصویر بکشند ، و البته توجه به این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که مخاطب فهمیده و صاحب اندیشه است ، و نمیتوان وقت او را بیش از چند لحظه به خود اختصاص داد . پس بهتر است آنچه را که در تبلیغ نوشته می شود در عکس نشان نداد ، و آنچه در عکس نمایش داده می شود ، ننوشت و حرف جدیدی را بصورت جذاب مطرح نمود .

 

اگر تصویر پیتزا ایتالیایی در تبلیغ به تصویر کشیده شده است ، لزومی به نوشتن عبارت پیتزا ایتالیایی نمی باشد و می توان حرفی نو برای جذب مخاطب بیان شود . مثلا “همه پیتزاها در شکل شبیه هم هستند اما در طعم اینطور نیستند ” و بعد از آن در متن تبلیغ از تفاوت ها صحبت به میان بیاید.

چگونه آشپزخانه صنعتی کوچک طراحی کنیم

شعارهای فستفود برای بیان تفاوت :

حرفی که از جنس مزایا و تفاوت هاست ، دقیقا همانی است که مخاطب در جستجوی آن است .
فست فود بدون سوسیس و کالباس هم می شود.
غذاهای گیاهی با گیاهان اورگانیک !
طبخ غذای سالم ، زمان بیشتری می خواهد ، ما فست فود نیستیم !
این جملات نمونه ای از تفاوت هایی است که ارزش بیان کردن داشته و می توانند سوژه ای برای ساخت و برنامه ریزی جهت تبلیغات رستوران ها ، فست فود ها و مراکز تهیه غذا در راه اندازی فست فود گام به گام تا بازاریابی باشند . صاحبان این کسب و کار باید باور کنند که شیوه های سنتی و تمرکز بر ویژگی های ذاتی دیگر نمی تواند مشتریان را به سویشان سرازیر کند لذا موفقیت در راه اندازی فست فود در گرو اینگونه مسائل نهفته شده است.

شرکت آرمان-طراح و تولید کننده تجهیزات آشپزخانه های صنعتی

شماره های تماس شرکت تجهیزات آشپزخانه صنعتی آرمان

۰۲۱۶۶۸۱۶۴۱۸

۰۲۱۶۶۸۱۶۸۵۴

۰۹۳۹۹۱۵۰۵۰۱

۰۹۱۹۷۷۹۶۵۴۵

لینک کانال تلگرام شرکت https://t.me/armanmaham

 صفحه اینستاگرام شرکت tajhizat_arman

34 Responses

 1. محمد

  مغازه من 25 متر واقع در شیراز معالی آباد است آیا میتوانم کباب ترکی بزنم ؟چه وسایلی لازم است؟با چه ابعادی؟…..

 2. Mohsen

  سلام وقت بخیر.ممنون از اطلاعاتی که در سایت گذاشتین.اگر امکانش هست در مورد راه اندازی یک فست فود در شمال و هزینه های تقریبی من را راهنمایی کنید و اگر ما تمام اجناس را از شما خریداری کنیم چه آفرهایی برای ما دارید.
  خیلی ممنون

 3. Moieni

  سلام.ممنون بابت اطلاعاتتون قصد راه اندازی فست فود بیرون بر در مرکز شهر با فضای تقریبی ۲۰متری را دارم لطفا راهنماییم کنید که چه وسایلی لازم دارم

 4. دولت آبادی

  سلام
  دوستان سوالی داشتید تماس بگیرید
  09197796545

 5. تبلیغ فست فود - یک میزبان

  […] چگونه یک آشپزخانه صنعتی کوچک طراحی کنیم تجهیزات […]

 6. رضا

  با سلام
  من قصد راه اندازی فست فود در محیطی با بازدهی بالا دارم. اگر ممکن است در خصوص خرید تجهیزات مناسب و نحوه راه اندازی آن و هزینه های مربوطه راهنمایی بفرمایید.
  با سپاس

 7. Ronniekilug

  سلام محصولاتتون رو به فرانسه هم ارسال میکنید ؟؟؟

 8. متین

  من قصد راه اندازی یک فست فود کوچک در کرج را دارم لطفا من را راهنمایی کنید.
  متشکرم

  • admin1

   با سلام
   پاسخ شما از طریق ایمیل ارسال شد
   با تشکرازپیام شما

 9. Milad

  سلام من قصد راه اندازی یه فست فود تو یکی از محلات تقریبا شلوغ که دوتا مدرسه هم نزدیکش هستدارم لطفا هم برای تجهیز هم دیزاین راهنماییم کنید

  • mahdi jamshidian

   سلام خدمت شما دوست عزیز پاسخ شما از طریق ایمیل ارسال گردید متاسفانه ایمیل شما قادر به دریافت نیست برای راهنمایی بهتر و دقیق تر با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شمارو به نحو احسنت راهنمایی کنند
   021-66245022
   021-66243930
   021-66243772

 10. مدرس

  سلام
  قصد راه اندازی فست فود در یکی از مناطق تهران را دارم،لطفا راهنمایی بفرمایید
  متشکرم
  مهدی مدرس
  0912*******

  • admin1

   پاسخ شما از طریق ایمیل ارسال شد.
   با تشکر از پیام شما

 11. شمس

  سلام و وقت بخیر
  قصد راه اندازی یک فست فود کوچک در منطقه تهرانپارس را داشتم لطفا راهنمایی کنید.
  شماره موبایل 0912895****8

 12. سورنا

  سلامبرای یک رستوران ایتالیایی بیرون بر چه تجهیزاتی نیاز داریم.لطفا باقیمت به ایمیلم ارسال کنید.

 13. zarkash

  سلام چند تا سوال داشتم در مورد راه اندازی ساندویچی برای مشاوره با چه شماره ای تماس بگیریم

  • admin1

   با سلام
   لطفا برای دریافت مشاوره با شماره موبایل 09197796545 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *