یخچال صنعتی

 امروز میخواهیم در بخش تجهیزات سرد که این بخش نیز به تجهیزات بالای صفر و زیر صفر دسته بندی می شود تجهیزات بالای صفر یا همان یخچال صنعتی را معرفی نماییم. البته تجهیزات زیر صفر یا فریزر صنعتی نیز طی مطلب آتی به آن خواهیم پرداخت.

یخچال صنعتی چیست

یخچال صنعتی به یخچالی گفته میشود که د ر حجم و ابعادی به مراتب بالاتر از مصارف خانگی طراحی و ساخته شده و در آشپزخانه های صنعتی و کارخانه ها ، رستورانها، فست فودها، شیرینی فروشی ها، هایپر مارکت و سوپر مارکت ها و … مورد استفاده قرار می گیرد و شامل چندین مدل  با طراحی و ساخت متنوع می باشد که میتوانیم در دسته بندی ذیل قرار دهیم.

یخچال صنعتی چیست

انواع یخچال صنعتی

یخچال های صنعتی  کاربرد های متفاوتی  دارند که با توجه به کارایی و ساختار آنها به سه دسته تقسیم می شوند که در ادامه با انواع آن و کاردبرد های آنها آشنا می شوید.

  • انواع یخچال صنعتی استیل
  • یخچال نوشیدنی
  • یخچال فروشگاهی
انواع یخچال استیل

اگر پست های این سایت را دنبال کرده باشید با مطالب قبلی ما درمورد یخچال های استیل آشنا هستید در غیر این صورت میتوانید با مراجعه به بخش دسته بندی محصولات، دستگاه های برودتی ، یخچال صنعتی و مطالعه پست های قبلی با ویژگی های این نوع یخچال آشنایی بیشتری پیدا کنید.

یخچال کبابی ، یخچال دپوی مواد غذایی ( ایستاده، روی میز کاری ) ، یخچال ویترینی که بیشتر اوقات در شیرینی فروشی ها  پروتئینی ها استفاده میشود و یخچال قصابی ، تاپینگ ، کانتر سرد ، و زیر کانتری که در ساخت و طراحی همه این موارد از ورق استیل و یک کمپرسور مخصوص این یخچال ( متفاوت از یخچال فروشگاهی ) استفاده می شود.

یخچال ویترینی

این مدل یخچالها در ابعاد گوناگونی ساخته میشوند به همین دلیل با توجه به ابعاد و اندازه لوله مسی ( رادیاتور ) قدرت کمپرسور هرکدام نیز مشخص می شود.

یخچال نوشیدنی

این مدل یخچال را در همه سوپر مارکت ها و فروشگاهها ، رستوران ها و هتل ها و … میتوان مشاهده کرد . بدنه یخچال نوشیدنی از ورق گالوانیزه رنگی و داخل یخچال نیز با قالب های مخصوص و از جنس نوعی پلاستیک طراحی شده است ، طبقات از جنس شیشه یا شلف روکش دار می باشد و کمپرسور در بالا یا پایین یخچال قرار می گیرد.

اندازه این نوع یخچال ها به طور معمول 60×60 ، 60×70 ، 60×120 ، 60×150 با ارتفاع 2 متر می باشد.

 البته از نظر ابعاد تنوع زیادی در این مدل یخچال ها داریم، مثلا در مدل یخچال های نوشیدنی هتلی ارتفاع آنها ممکن است از 3 تا 7 فوت باشد و یا با ابعاد بالا کمی تفاوت داشته باشد و این تفاوت ابعاد به این دلیل است که هر کارخانه قالب خاص خود را طراحی می کند و نوع و شکل کار ممکن است درهرتولیدی کمی متفاوت باشد.

همانند یخچال استیل، یخچال نوشیدنی هم میتواند دیفراست و یا نوفراست ساخته شده باشد که در ادامه به این موضوع میپردازیم.

یخچال نوشیدنی

همه چیز درمورد یخچالهای نوفراست و دیفراست :

به خاطر وجود رطوبت در مواد غذایی و هوای اطرف ما بعد از قرار دادن مواد غذایی داخل یخچال تشکیل قطرات آب و سپس ایجاد برفک روی لوله های سرد کننده یخچال صنعتی اجتناب ناپذیر است. حتما برای شماهم در استفاده از یخچال این مشکل وجود داشته که پس از تخلیه مواد غذایی یا خاموش نمودن چند ساعته برفک ها آب شده و کارکرد یخچال به حالت نرمال درآمده باشد. این کار شما نوعی دیفراست دستی یا برفک زدایی توسط کاربر می باشد.

شاید پرسش شماهم مانند خیلی از اشخاص که با عملکرد یخچال آشنا  نیستند اینجاست که چرا برفک روی عملکرد یخچال تاثیر منفی میگذارد ؟

یخچال نوفراست

در پاسخ باید بگوئیم لایه های برفک برروی لوله های خنک کننده مانند یک عایق عمل میکنند و ضریب انتقال برودت را  کاهش می دهند در نتیجه سرما کمتر شده برای رسیدن به درجه تنظیم شده در یخچال، کمپرسور زمان بیشتری کار کرده و باعث ایجاد حجم برفک و همچنین استهلاک کمپرسور خواهد شد.

حتی در اواپراتور های فن دار برفک جلوی انتقال جریان هوا را تا حد زیادی گرفته در نتیجه سرمای کمتری داخل یخچال خواهیم داشت .

برای حل این مشکل یخچال را با دو سیستم  دیفراست و یا نوفراست می توان طراحی نمود.

در سیستم دیفراست یک کلید برای این کار وجود دارد که پس از فشردن کلید مذکور المنت های طراحی شده اطراف لوله های سرد کننده روشن شده و برفک هارا آب کرده و به مخزنی که برای آن در نظر گرفته شده هدایت می کند و در آن جا معمولا با حرارت موتور تبخیر میگردد .

اما در سیستم نوفراست این عملکرد به صورت اتوماتیک بوده و نیازی به تعبیه کلید برای این کار نداریم و در نتیجه بازدهی عملکرد این مدل یخچال نیز بسیار بهتر از یخچال های دیفراست و یخچال معمولی می باشد.

یخچال فروشگاهی

یخچال فروشگاهی

یخچال فروشگاهی فقط در فروشگاه های بزرگ و هایپر مارکت ها استفاده می شود .در این سیستم تمام یخچال های داخل فروشگاه شامل یخچال های ایستاده ، پرده هوا و … به یک کمپرسور قدرتمند مرکزی که معمولا روی سقف فروشگاه قرار دارد متصل شده در نتیجه داخل فروشگاه هیچ کمپرسوری روی یخچال وجود ندارد .

با این نوع طراحی یخچال یکی از مشکلات بزرگ استفاده از یخچال های معمولی یعنی گرمای کمپرسور که درمحیط پخش میشود را دیگر مشاهده نمیکنیم و کمپرسور مرکزی با قدرت زیاد سرمای مورد نیاز یخچال ها را تامین میکند.

این نوع از سرمایش در اسپیلت ها با چند پنل و یا سردخانه های مختلف صنعتی مورد استفاده قرار میگرفت که در طراحی یخچال های فروشگاهی نیز هم اکنون خواهان زیادی داشته و برند های معروف فروشگاهها و هایپر مارکت های زنجیره ای

از جمله طرفداران این طراحی یخچال فروشگاهی می باشند.

اگر در زمینه تجهیزات برودتی  پرسشی و یا برای خرید نیاز به مشاوره داشتید با مشاوران خود در شرکت آرمان تماس بگیرید.

شماره های تماس شرکت تجهیزات آشپزخانه صنعتی آرمان

۰۲۱۶۶۸۱۶۴۱۸

۰۲۱۶۶۸۱۶۸۵۴

لینک کانال تلگرام شرکت https://t.me/armanmaham

 صفحه اینستاگرام شرکت tajhizat_arman

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *